Showing all 14 results

  • Sale!
    Original price was: $40.50.Current price is: $35.00.

    3rd Grade Math Complete is an 8 unit program that covers all of the important skills and concepts typically covered in 3rd grade. Each unit includes the student and teacher edition. This resource can be used within a classroom setting, co-op or with individual students. Because it can be used within a group setting, you’ll find many activities for students to complete in pairs of 2. If you are homeschooling multiple children close in age, it would be easy to adapt and teach students together. If you are homeschooling a single child, you can easily adapt these activities through your one-on-one interaction!

    You do not need to use the entire program if you are only wanting to focus on one or a few specific Math skills and concepts. If this is the case, you can purchase each unit separately.

    Units:

    Buy Now
  • $5.00

    In this unit, students revisit major work and fluency of 3rd grade math skills and concepts including comparing, adding, and subtracting fractions, multiplying and dividing within 1,000, and using the standard algorithm to add and subtract multi-digit numbers.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 256 pages

    Buy Now
  • $5.00

    In this unit, students work toward the goal of fluently adding and subtracting within 1,000. They use mental math strategies developed in grade 2 and learn algorithms based on place value. Students work with a variety of algorithms, starting with those that show expanded form, and moving toward algorithms that are more streamlined and closer to the standard algorithm. Understanding of place value also comes into play as students round numbers to the nearest multiple of 10 and 100. Students do not need to know a formal definition of “multiples” until grade 4. At this point, it is enough to recognize that a multiple of 10 is a number called out when counting by 10, or the total in a whole-number of tens (such as 8 tens). Likewise, a multiple of 100 is a number called out when counting by 100, or the total in a whole-number of hundreds (such as 6 hundreds). Students use rounding to estimate answers to two-step problems and determine if answers are reasonable.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 374 pages

    Buy Now
  • $1.75

    This set of no prep, 10 worksheets will give students the practice they need to compare three digit numbers. Students will be asked to use greater than, less than or an equal sign (<, > or =) for each pair of numbers. Each worksheet includes 30 number pairs to compare. Answer keys are included.

    Buy Now
  • $3.25

    Give students the practice they need to solve two-step addition and subtraction problems with these worksheets! Includes 20 worksheets plus answer keys in all. Here is what is included:

    • – 10 two-step addition and subtraction problems using numbers up to 50
    • – 10 two-step addition and subtraction problems using numbers up to 100
    • – Answer keys

    Each worksheet has 6 problems for students to solve plus asks students to show their work. They can use drawings and/or equations to explain their reasoning and understanding.

    Buy Now
  • $2.25

    An array is a group of objects arranged in rows and columns. We can use arrays to show repeated addition! This resource provides 6 worksheets for students to practice repeated addition through math arrays. Includes answer keys.

    Add these posters to your study: Math Posters | Addition Arrays

    Buy Now
  • $2.25

    Ten worksheets for students to practice adding and subtracting using visual blocks (with sums and minuends to 20).

    Includes:

    • – 5 addition worksheets each including 12 problems to solve with visual blocks plus one addition problem for students to solve without blocks. For this final problem, students are asked to draw blocks to show their understanding.
    • – 5 subtraction worksheets each including 12 problems to solve with visual blocks plus one subtraction problem where students are to label the minuend and the subtrahend.
    • – Answer keys
    Buy Now
  • $3.50

    With this Math resource, students will learn and practice identifying fractions: halves, thirds and fourths! Students will learn that fractions are created when one whole is divided into equal parts with given examples. Students will then be asked to demonstrate learning by:

    • – Identify and distinguish between when one whole has been divided into ‘equal’ parts vs those that have ‘unequal’ parts
    • – Identify and distinguish specific fractional parts of a whole when given a specific fraction to identify
    • – Distinguish one fraction from another fraction using pictures showing whole objects divided into differing equal parts
    • – Choose the correct fraction displayed for each picture given
    Buy Now
  • $3.50

    Teach students the names and attributes of ten 3D shapes. Students will also be asked to distinguish between 2D and 3D shapes with this resource! Shapes include the cube, sphere, cone, rectangular prism, triangular prism, hexagonal prism, pentagonal prism, pyramid, cylinder, hemisphere

    What you get in the resource:

    • – 5 worksheets asking students to distinguish between 2D and 3D shapes
    • – 5 worksheets teaching students the names of 3D shapes. Students will also write the names
    • – 5 worksheets on which students will be given the names and 3D shapes and asked to draw each
    • – 2 worksheets asking students to identify an attribute (faces)
    • – 2 worksheets asking students to identify an attribute (corner / vertices)
    • – 2 worksheets asking students to identify an attribute (edges)
    • – 4 worksheets where students will match 3D shapes with their names
    • – Answer Keys
    Buy Now
  • 3rd Grade math
    $2.50

    Math Skills Practice Workbook has been designed to review and practice 3rd grade skills. These skills include addition, subtraction, money, comparing numbers, telling time, and identifying polygons.

    Includes 10 student worksheets + answer keys

    Buy Now
  • February math worksheets for 2nd and 3rd Grades
    $8.00

    This February NO PREP packet is everything you’ll need for an entire month of Math review for 2nd and 3rd grades! This Valentine’s Day themed resource is jam packed with a variety of activities to get your students practicing and reinforcing important Math skills: addition, subtraction, multiplication, word problems, critical thinking, geometry, measurement, time, fractions and more.

    Read the description below for more details of the skills covered in this resource or view a complete flipbook preview here!

    Buy Now
  • 2nd Grade Skills Review for June July August - Summer
    $7.50

    Help students retain important 2nd Grade skills and knowledge over the Summer months (June, July, August) with 10 weeks of activities! 48 worksheet pages: 1 page x 5 days a week = 9 weeks and 3 days

    Students will have the opportunity to reinforce Language Arts skills and Math skills throughout the summer in order to be ready for 3rd grade!

     

    Buy Now
  • $1.99

    November Skill Mats have been designed to give students a fun way to review skills with a Holiday / Thanksgiving theme.

    See description below for more details.

    Buy Now
  • $4.00

    This resource includes 77 student worksheets designed to cover a multitude of 2nd-3rd grade math skills such as:

    • – Addition & subtraction (with and without carrying / borrowing)
    • – Word problems
    • – Critical thinking skills
    • – Find the missing addend or subtrahend
    • – Odd & Even numbers
    • – Roman Numerals
    • – Order of operations
    •  – Expanded form
    • – Skip counting (by 50, 100, 250)
    • – Rounding (nearest 10, 100)
    • – Telling time
    • – Counting money
    • – Fractions (equivalent, comparing)
    • – Multiplication & Division
    • – Measurement
    • – Shapes (2D & 3D)
    • – Early Geometry (faces, edges, vertices, perimeter)
    Buy Now