Showing all 6 results

  • Sale!
    Original price was: $40.50.Current price is: $35.00.

    3rd Grade Math Complete is an 8 unit program that covers all of the important skills and concepts typically covered in 3rd grade. Each unit includes the student and teacher edition. This resource can be used within a classroom setting, co-op or with individual students. Because it can be used within a group setting, you’ll find many activities for students to complete in pairs of 2. If you are homeschooling multiple children close in age, it would be easy to adapt and teach students together. If you are homeschooling a single child, you can easily adapt these activities through your one-on-one interaction!

    You do not need to use the entire program if you are only wanting to focus on one or a few specific Math skills and concepts. If this is the case, you can purchase each unit separately.

    Units:

    Buy Now
  • $6.00

    This unit introduces students to the concept of division and its relationship to multiplication. Previously, students learned that multiplication can be understood in terms of equal-size groups. The expression 5 x 2 can represent the total number of objects when there are 5 groups of 2 objects, or when there are 2 groups of 5 objects. Here, students make sense of division also in terms of equal-size groups. For instance, the expression 30 ÷ 5 can represent putting 30 objects into 5 equal groups, or putting 30 objects into groups of 5. They see that, in general, dividing can mean finding the size of each group, or finding the number of equal groups. Students use the relationship between multiplication and division to develop fluency with single-digit multiplication and division facts. They continue to reason about products of two numbers in terms of the area of rectangles whose side lengths represent the factors, decomposing side lengths and applying properties of operations along the way. As they multiply numbers greater than 10, students see that it is helpful to decompose the two-digit factor into tens and ones and distribute the multiplication. Toward the end of the unit, students solve two-step problems that involve all four operations.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 431 pages

    Buy Now
  • $2.00

    This unit introduces students to the concept of division and its relationship to multiplication. Previously, students learned that multiplication can be understood in terms of equal-size groups. The expression 5 x 2 can represent the total number of objects when there are 5 groups of 2 objects, or when there are 2 groups of 5 objects. Here, students make sense of division also in terms of equal-size groups. For instance, the expression 30 ÷ 5 can represent putting 30 objects into 5 equal groups or putting 30 objects into groups of 5. They see that, in general, dividing can mean finding the size of each group, or finding the number of equal groups. Students use the relationship between multiplication and division to develop fluency with single-digit multiplication and division facts.

    This resource includes both student and teacher materials.

    Number of Lessons: 21 and 1 optional

    Lesson Time: Approximately 60 minutes. Please note that each lesson is designed for one instructional block and may be divided into shorter or longer segments based on teacher pacing and student needs.

    Watch short product preview video

    Buy Now
  • Fact Families 2 - Multiplication Division
    $3.00

    Your students will love practicing their ability to multiply and divide creating fact families on these fun, Christmas-themed pages! This product includes 10 different no prep worksheets, ready to print and go!

    Each worksheet has a fun holiday, Christmas themed border. Answer Keys included!

    Buy Now
  • $2.00

    Give students the practice they need to master beginning long division with these 10 worksheets (160 problems) resource. Students will solve division problems with 2 digit dividends and 1 digit quotients. (No remainders) – Answer Keys provided

    Buy Now
  • $2.00

    Help students learn and understand the basics of division through visual models (division arrays). This resource includes 5 worksheets (8 problems on each) plus answer keys.

    Buy Now