Showing 1–20 of 28 results

  • Sale!
    Original price was: $40.50.Current price is: $35.00.

    3rd Grade Math Complete is an 8 unit program that covers all of the important skills and concepts typically covered in 3rd grade. Each unit includes the student and teacher edition. This resource can be used within a classroom setting, co-op or with individual students. Because it can be used within a group setting, you’ll find many activities for students to complete in pairs of 2. If you are homeschooling multiple children close in age, it would be easy to adapt and teach students together. If you are homeschooling a single child, you can easily adapt these activities through your one-on-one interaction!

    You do not need to use the entire program if you are only wanting to focus on one or a few specific Math skills and concepts. If this is the case, you can purchase each unit separately.

    Units:

    Buy Now
  • $5.00

    In this unit, students revisit major work and fluency of 3rd grade math skills and concepts including comparing, adding, and subtracting fractions, multiplying and dividing within 1,000, and using the standard algorithm to add and subtract multi-digit numbers.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 256 pages

    Buy Now
  • $4.50

    In this unit, students measure length, weight, liquid volume, and time. They begin with a study of length measurement, building on their recent work with fractions. Students will explore length measurements in halves and fourths of an inch. They use a ruler to collect measurements and then display the data on line plots, learning about mixed numbers and revisiting equivalent fractions along the way. Next, students learn about standard units for measuring weight (kilograms and grams) and liquid volume (liters). To build a sense of weights such as 1 gram or 1 kilogram, students hold common objects such as paper clips and bottles of water. From there, students move on to measure time. In the final section of the unit, students make sense of and solve problems related to all three measurements. The work here allows students to continue to develop their fluency with addition and subtraction within 1,000 and understanding of properties of operations. It also prompts them to use the relationship between multiplication and division to solve problems.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 228 pages

    Buy Now
  • $5.00

    This unit introduces students to standard units of lengths in the metric and customary systems: centimeters, meter, inches, and feet. They examine how different measuring tools represent length units, learn how to use the tools, and gain experience in measuring and estimating the lengths of objects. Along the way, students notice that the length of the same object can be described with different measurements and relate this to differences in the size of the unit used to measure. Throughout the unit, students solve one- and two-step story problems involving addition and subtraction of lengths. To make sense of and solve these problems, they use previously learned strategies for adding and subtracting within 100, including strategies based on place value. To close the unit, students learn that line plots can be used to represent numerical data. They create and interpret line plots that show measurement data and use them to answer questions about the data. Students relate the structure of a line plot to the tools they used to measure lengths. This prepares students for the work in the next unit, where they interpret numbers on the number line as lengths from 0. The number line is an essential representation that will be used in future grades and throughout students’ mathematical experiences.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 372 pages

    Buy Now
  • Sale!
    Original price was: $45.00.Current price is: $35.00.

    2nd Grade Math Complete is a 9 unit program that covers all of the important skills and concepts typically covered in 2nd grade. Each unit includes the student and teacher edition. This resource can be used within a classroom setting, co-op or with individual students. Because it can be used within a group setting, you’ll find many activities for students to complete in pairs of 2. If you are homeschooling multiple children close in age, it would be easy to adapt and teach students together. If you are homeschooling a single child, you can easily adapt these activities through your one-on-one interaction!

    You do not need to use the entire program if you are only wanting to focus on one or a few specific Math skills and concepts. If this is the case, you can purchase each unit separately.

    Units:

    Buy Now
  • $4.50

    In this unit, students revisit major work and fluency goals of the grade, applying their learning from the year. Section A gives students a chance to solidify their fluency with addition and subtraction within 20. In section B, students apply methods they used with smaller numbers to add and subtract numbers within 100. In the final section, students interpret, solve, and write story problems involving numbers within 100, which further develop their fluency with addition and subtraction of two-digit numbers. They work with all problem types with the unknown in all positions.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 233 pages

    Buy Now
  • $6.00

    In this unit, students transition from place value and numbers to geometry, time, and money. They continue to look at attributes of a variety of shapes and see that shapes can be identified by the number of sides and vertices (corners). Students then study three-dimensional (solid) shapes, and identify the two-dimensional (flat) shapes that make up the faces of these solid shapes. Next, students look at ways to partition shapes and create equal shares. They extend their knowledge of halves and fourths (or quarters) from grade 1 to now include thirds. As they develop the language of fractions, students also recognize that a whole can be described as 2 halves, 3 thirds, or 4 fourths, and that equal-size pieces of the same whole need not have the same shape. Later, students use their understanding of halves and fourths (or quarters) to tell time. To continue to build fluency with addition and subtraction within 100, students conclude the unit with a money context.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 501 pages

    Buy Now
  • $5.00

    In this unit, students begin to develop (or review) fluency with sums and differences within 20, building on concepts of addition and subtraction that they covered while covering 1st grade skills and concepts. They learn new ways to represent and solve problems involving addition, subtraction, and categorical data. Students are introduced to picture graphs and bar graphs as a way to represent categorical data. They ask and answer questions about situations described by the data. The structure of the bar graphs paves the way for a new representation, the tape diagram. Students learn that tape diagrams can be used to represent and make sense of problems involving the comparison of two quantities. The diagrams also help to deepen students’ understanding of the relationship between addition and subtraction.

    Includes: Student and Teacher Editions
    Size: 376 pages

    Buy Now
  • $5.25

    Telling time is an important Math skill to learn in the 1st, 2nd and 3rd Grades. This math unit will give you everything you need to teach this skill! This resource includes:

    – 5 Posters
    – 84 Student Pages (See detailed description below)
    – Answer Keys

    Buy Now
  • $2.50

    Hands-on activities and worksheets designed for 2nd grade students learning measurement skills such as using a variety of measurement tools (ruler, yardstick, meter stick and tape measure), finding two different measurements for objects (inches and centimeters), estimating measurements, and solving measurement word problems (with bonus if converting inches to feet and inches).

    Buy Now
  • $3.50

    Hands-on activities and worksheets designed for students learning measurement skills such as:

    • – Reading a ruler and using to measure objects (inches and centimeters)
    • – Determining the best measurements (inches, feet, yards, miles / ounce, pounds / centimeter, meter, kilometer)
    • – Tools of measurement
    • – Reading a measuring cup
    • – Comparing objects that have been measured
    Buy Now
  • $4.00

    This math workbook has been designed to give 3rd and 4th graders practice solving real-life money word problems. It includes 18 worksheets which increase in difficulty. All worksheets will give students a list of clothing items and prices. Students will then be given 12 problems (on each worksheet) to solve. Answer Keys provided.

    Consists of:
    – 3 Worksheets asking for a cost total of x items
    – 3 Worksheets asking for a cost total of x items (answer bank given)
    – 3 Worksheets asking for either the cost total of x items or or the amount of change due
    – 3 Worksheets asking for either the cost total of x items or the amount of change due  (answer bank given)
    – 3 Worksheets all asking for the amount of change due
    – 3 Worksheets all asking for the amount of change due (answer bank given)

    Buy Now
  • $5.00

    This math workbook includes 30 worksheets to give students plenty of practice counting coin money. Worksheets increase in difficulty. Answer Keys are included.

    This workbook includes:
    – 14 Worksheets with sums less than $1.00 (using dimes, nickels and pennies)
    – 5 Worksheets with sums less than $1.00 (using quarters, dimes, nickels and pennies)
    – 3 Worksheets with sums less than $2.00 (using quarters, dimes, nickels and pennies)
    – 5 Worksheets with sums less than $2.00 (using half-dollars, quarters, dimes, nickels and pennies)
    – 3 Worksheets with sums less than $3.00 (using half-dollars, quarters, dimes, and nickels)

    Buy Now
  • 3rd Grade math
    $2.50

    Math Skills Practice Workbook has been designed to review and practice 3rd grade skills. These skills include addition, subtraction, money, comparing numbers, telling time, and identifying polygons.

    Includes 10 student worksheets + answer keys

    Buy Now
  • Coins Posters - U.S.
    $1.25

    Teaching students to identify penny, nickel, dime, quarter, half dollar and golden dollar will be easy with these posters. One poster is just a little smaller with the title ‘Coins’ and the other is larger with no title. Each poster will give the coin name, the value, the color and high quality images of the front and back of each.

    Buy Now
  • February math worksheets for 2nd and 3rd Grades
    $8.00

    This February NO PREP packet is everything you’ll need for an entire month of Math review for 2nd and 3rd grades! This Valentine’s Day themed resource is jam packed with a variety of activities to get your students practicing and reinforcing important Math skills: addition, subtraction, multiplication, word problems, critical thinking, geometry, measurement, time, fractions and more.

    Read the description below for more details of the skills covered in this resource or view a complete flipbook preview here!

    Buy Now
  • $2.00

    Teaching money? Here are printable coin templates (pennies, nickles, dimes and quarters) to help kids learn to identify each coin! Templates include both front and back of each coin. 

    See suggested uses in description below.

    Buy Now
  • AM or PM | 2nd Grade - Telling time
    $1.75

    Help students reinforce their knowledge of a.m. and p.m. when telling time with these practice worksheets!

    Buy Now
  • Telling Time to the hour, half hour, quarter hour and 5 minutes
    $3.50

    Looking for an activity to help your students practice telling time to the hour, half hour, quarter hour, and five minutes? This resource offers a FUN Math center for students to practice telling time on an analog clock and matching the time to a digital clock as well as to the time words! This product includes 66 different ‘times’ and each time is shown on an analog clock, a digital clock and in words.

    Buy Now
  • $3.00
    Pumpkin Science has several fun, hands-on activities that ask students to compare, contrast, observe, estimate, count, sort, investigate, graph and much more…Students can even create a Pumpkin Science Journal or use pages as notebooking pages.
    See more about this product in the description below.
    Buy Now